Ohlášení je rychlejší a jednodušší cesta k tomu, jak posadit snový objekt na skvělý pozemek. Někdy se mu říká stavět „na ohlášku“ nebo dostat „územní souhlas“. Chce to spolupráci se sousedy a organizacemi z okolí. Pokud je všeobecná shoda, úřad má moc ve finále vše posvětit štemplem.
1 Stavební dokumentace
Jakmile nedokážete v rámci svého prostoru stavět bez povolení a potřebujete stavební ohlášení, je třeba mít projektovou dokumentaci. V zásadě by měla obsahovat plán situace na pozemku nebo parcele, půdorys stavby, řezy, výměry a dneska třeba vizualizaci nebo modelovou fotografii. Úřednice na to potřebuje dát oko, jak zapadne
2 Souhlas sousedů
Při ohlašování stavby musíte doložit na úřad souhlasná stanoviska všech sousedů. Je to tak, všech bez výjimky. Takže připravte vzorový list, kde bude definován váš záměr, základní charakteristiky z projektové dokumentace nebo přímo její kopie. A pak už následuje tabulka se jmény sousedů, jejich adresy, datum a podpis. Pokud se sousedem nevycházíte, pak radíme zakopat nejprve válečnou sekeru a probrat to pořádně z nadhledu, třeba z posedu.
3 Stanovisko od dotčených orgánů
Občas se stane, že zvolená lokace má nějaké specifické rysy. Nachází se na ploše přírodně nebo kulturně chráněného území, vedle se nachází hospodářsky využíváaný les, nebo chceme vyhlížet na vodní nádrž, která slouží jako zásobárna vody, navíc s vodní elektrárnou. Souhlasná stanoviska s vaším “projektem” tedy potřebujete získat i od nich.
4 Papíry na úřad
Dřív se nosila standardně paní na stavebním úřadu bonboniéra, lékaři králík, finančnímu flaška. Ale teď vážně… Ohlášení stavby se finalizuje na stavebním úřadu podáním 3 částí: formuláře, projektová dokumentace a souhlasů od zúčastněných a dotčených stran. Do měsíce máte zpátky písemný souhlas a jde se na věc. Občas se stane, že ne všechny hvězdy jsou nakloněny.
Kdy je stavba na ohlášku potřeba
Ohláška je třeba pokud realizujete stavbu k bydlení a rekreakci do 150 m2 zastavěné plochy s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a nanejvýš se dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.
Druhým případem je změna staveb, tedy přístavby a nástavby k již existujícímu domu. Pokud se chcete vyhnout složitosti stavebního povolení, opět je třeba se držet zkrátka, tedy nepřekračujete hodnoty výše.
Současná praxe ukazuje, že ohlášení, resp. souhlas s umístěním je třeba i pro stavbu nebo umístění maringotky, mobilního domu na kolech nebo mobilního objektu na vrutech.