Bydlení na vodě splňuje hned dva body, pro které se může stát vyhledávaným místem k bydlení a rekreaci. Vodní plochy jsou přírodně extrémně zajímavé, hausbóty jsou mimo stavební zákon. Pankáč má z čeho vybírat.
Hausbót není stavba
Zásadní skutečností je, že bydlení na vodě už není o stavbě a stavebním úřadu. Podle zákonů České republiky pobýváte na člunu a záležitosti s tím spojené podléhají plavební správě. To s sebou ale taky nese nějaké podmínky, viz dále…
Potřebujete kotviště
Vašemu domovu na vodě je potřeba najít místo. Kotviště tedy nahrazuje pozemek. Kotvení je potřeba mít povolené, na řekách s plavební správou, ve velkých městech, jako třeba v Praze, některé zóny spadají do kompetence města. Další možností jsou pak soukromá kotviště a kluby v přístavištích a na jezerech.
Bydliště neznámé
Na hausbót rozhodně nedostanete hypotéku, nejedná se o stavbu a ani si sem nenapíšete logicky trvalou adresu. Tu si budete muset zajistit jinde. Ale rande na hausbótu v centru města je přece víc.
Hausbót je cool, hypotéku na něj rozhodně nedostanete a zakotvit nemůžete, kde chcete. Ani pankáč nezačne přeci rovnou stavět na cizí louce.”