Žít v konzumní společnosti, jako je ta naše, znamená být neustále vystaven základní premise: chtít víc. Peněz, věcí, úspěchů, prostoru, dosaďte si… Ale co když (alespoň pro některé z nás) ta odpověď leží na opačné straně spektra? A to i v bydlení.
Méně prostoru, méně starostí, víc spokojenosti
Kromě toho, že větší – a ještě větší – dům dost možná ani plně nevyužijete, navrch nabízí menší prostor řadu výhod.
1. Naděje na nižší cenu
Věděli jste, že poslední data ukazují, že v hlavním městě se rodinné domy pohybují v ceně přes 100.000 Kč za m2? U bytů je to pak za minulý rok v Praze přes 120.000 Kč za m2, v Brně okolo 108.000 Kč za m2 a například v Českých Budějovicích přes 80.000 Kč za m2. To se pak opravdu každý metr počítá.
Když si vezmete, že průměrný dům v Čechách má téměř 100 m2, investovat do něj budete muset okolo 10 milionů. Za předpokladu, že na hypotéku máte požadovaných 20 % z celkové ceny nemovitosti, vyjde vás měsíční splátka osmi milionů po dobu 20 let přibližně na 54.000 Kč měsíčně. A to není málo.
Ušetřený prostor znamená i ušetřené peníze. A co teprve, když si dům ještě i sami poskládáte, ehm postavíte. A třeba to zvládnete i bez, nebo alespoň s menší, hypotékou.
2. Úspora energií
I tady platí podobná rovnice, méně m2 představuje i méně nákladů (i když samozřejmě do hry vstupují i další faktory). Svůj dům si navíc můžete postavit plně soběstačný. Řešení je dnes spousta.
Vybavte se silou přírody a nadesignujte dům tak, aby chytře využil zdroje ze svého bezprostředního okolí. Fotovoltaická elektrárna vám poskytne elektřinu, tepelné čerpadlo zajistí vytápění i horkou sprchu a s dešťovou vodou z retenční nádrže zalejete zahrádku, spláchnete toaletu nebo vyperete prádlo. Se všemi těmito zařízeními:
- využíváte obnovitelné zdroje,
- šetříte životní prostředí,
- nejste závislí na kolísání cen energií,
- máte minimální náklady.
3. Naučíte se nakupovat chytřeji
Malý dům není nafukovací, a tak si dvakrát rozmyslíte, jestli tuhle další věc opravdu nutně potřebujete.
V první řadě si protřiďte vše, co máte. Pokud nemáte přehled o tom, co vlastníte, nemůžete ani vědět, co opravdu potřebujete. Vyhoďte či darujte všechno, co je rozbité nebo jste víc jak rok nepoužili. Při nákupech pak přemýšlejte o třech věcech:
- Nemám doma už náhodou něco podobného? Druhou stejnou věc nepotřebuji.
- Proč chci danou věc vlastně koupit? Jen se mi líbí, nebo ji opravdu využiji?
- Mám to kam dát? Nechci skončit se zavalenou garáží nebo přeplněnou skříní.
A když se zbavíte zbytečného v oblasti bydlení, dost možná ke generálnímu úklidu nastoupíte i v ostatních aspektech svého života.
Mimo jiné zkoumali, v kterých částech domu se nejčastěji pohybujeme a kolik času v nich trávíme. Výsledek? Podle studie využíváme zhruba 40 % prostoru, který vlastníme. A za který jsme si – často těžce – zaplatili.
Univerzální poučka, která by říkala, jak velký je ideální dům, neexistuje. Ovšem i tak máme k dispozici různá vodítka, která nám mohou napovědět. Víc v našem článku o využití prostoru. Foto realizace Sulava.
4. Čeká vás méně uklízení
Je to jednoduché, míň místností znamená méně úklidu.
Vyluxovat nebo vytřít vám potrvá pár minut. V menším prostoru také musíte o každé věci vědomě přemýšlet. Vše musí mít své místo. Stačí danou věc dát zpět tam, kam patří a hned je místnost zase krásně uspořádaná. Jak jsme probírali v předchozím bodě, v menším domě nebudete mít tolik věcí. Žádné nadbytečné lapače prachu a tím pádem i méně času strávéného jejich oprašováním. Udržovat pořádek v menším prostoru je zkrátka (s pár drobnými pravidly) snadnější.
Navíc existuje řada výzkumů, které naznačují, že pořádek v domě má pozitivní vliv na naši psychiku i na schopnost soustředit se na důležité úkoly. Že by platilo s menším bydlením k psychické pohodě?
5. Budete si blíž
S menším bydlením koncentrujete hlavní dění v domácnosti do jednoho společného prostoru.
Malé ložnice mají sloužit pouze na spaní. Na co být zavřený o samotě v malé místnosti, když můžete strávit společný čas třeba u stolu v kuchyni nebo na terase? Takový stůl byl odjakživa pojítkem rodinných i přátelských vztahů. U stolu se jedlo, pracovalo, popíjelo, hrály karty a vyprávěly příběhy. Vraťte tuhle tradici i k vám domů.
Ovšem ani tak nezapomínejte na to, že každý člen domácnosti potřebuje své vlastní útočiště.
6. Život venku
Malé bydlení náš učí, jak trávit víc času venku. Proč byste byli zavření v malém domě, když stačí vyjít na terasu pod otevřené nebe?
Udělejte si ze své terasy místo odpočinku i společných chvil. Pokud se vám nevejde velký stůl do domu, tady je na něj to pravé místo. Jestli zbožňujete opalování a čtení knížek, pořiďte si na terasu lehátka. Své místo zde najde i gril nebo vířivka.
Naordinujte si snídani, oběd i večeři v trávě, víkendové grilování nebo večery pod hvězdami.
Spokojit se s menším vs. Být spokojený v malém
Pokud je bydlení v malém tak skvělé, proč už tak nebydlíme všichni? Otázka za zlatého bludišťáka, řekl by klasik.
Byty a domy, ve kterých žijeme, odráží nejen naši osobnost, ale i to, v jaké společnosti žijeme. Různé kultury tíhnou k různým architektonickým řešením a stylům i uspořádání a velikosti prostor.
Ať chceme nebo ne, společnost ve které žijeme my, vidí blahobyt v množství a velikosti. Čím větší, novější a dražší, tím jsme (údajně) úspěšnější. A je snadné tomuto imperativu podlehnout. I když nám osobně možná zase až tak dobře nedělá.
Citát, který bývá připisován spisovateli Chucku Palahniukovi nebo rozhlasové hvězdě Davu Ramseymu. Inspirovat se hrdiny Fight Clubu bychom asi nikomu nedoporučili. Alternativní cesty se dají ovšem hledat třeba i ve skromnějším životě, blíž přírodě.
Dalším důvodem je, že je to jednoduše pohodlnější. Z nového způsobu bydlení máme často strach. Na bydlení v malém se musí mazaně. Ne každý máme čas se zabývat tím, kde koupit pozemek, hledat jaká všechna řešení existují nebo jak malý dům postavit.
Vyhledat stránky realitní kanceláře, najít si byt či dům a ten koupit, se zdá být snazší.
V ukazatelích standardu života a bydlení můžete někdy narazit i na kategorii rozměry bydlení. Ovšem standard není vždy to samé jako kvalita. Nakonec se musíme každý sám za sebe rozhodnout, jestli spokojenější život najdeme v menším a jednodušším bydlení, nebo nám skutečně trochu toho luxusu a přebytku dává radost. A i to je v pořádku.